Cyberbezpieczeństwo w dobie masowej pracy zdalnej

PWNing WEEK
Security Conference 2021

17-19 listopada

TEMATYKA

Tematyka PWNing WEEK
Security Conference 2021

W czasie PWNing WEEK 2021 przeanalizujemy zmiany, które musiały zostać wprowadzone w ciągu ostatnich 20 miesięcy, aby zapewnić bezpieczeństwo danych w nowej rzeczywistości. Przejdziemy od zmiany świadomości pracowników podczas pracy zdalnej, przez bezpieczne zarządzanie danymi w środowisku chmurowym, aż do wyboru odpowiedniego oprogramowania.

Bezpieczeństwo danych w dobie masowej pracy zdalnej/hybrydowej

Pierwszy dzień to mocna dawka wiedzy na temat bezpieczeństwa danych w dobie pandemii i masowej
pracy zdalnej. Od najlepszych ekspertów
ds. bezpieczeństwa dowiesz się, jak zabezpieczać skrzynki mailowe i inne nośniki danych. Ważne tematy, których
nie mogło zabraknąć, to również przetwarzanie danych osobowych, w tym wrażliwych, przez pracowników przebywających poza biurem.

Przetwarzanie i zarządzanie danymi w środowisku chmurowym

Rozwiązania chmurowe są coraz bardziej popularne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. Tego wszystkiego dowiesz się drugiego dnia konferencji. Poznasz zasady zabezpieczania danych w chmurze, dowiesz się, jak przygotować swoją organizację do korzystania z usług cloudowych i na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę. Poruszymy też zagadnienia związane z zabezpieczaniem danych klientów i kontrahentów.

Narzędzia i aplikacje wspierające cyberbezpieczeństwo

Ostatniego dnia konferencji skupimy się na narzędziach pomagających zapewnić bezpieczeństwo danych
w organizacji. Dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, wybierając oprogramowanie chroniące przed wyciekami danych i cyberatakami. Dostaniesz też wskazówki, dzięki którym przekonasz decydentów w swojej organizacji do inwestowania w narzędzia wspomagające bezpieczeństwo. Omówimy również temat sztucznej inteligencji i jej rolę
we wzmacnianiu cyberbezpieczeństwa. 

Trendy i prognozy w cyberbezpieczeństwie

Zmiany, jakie przyniósł nam ostatni rok, stały się również ogromnym wyzwaniem dla biznesu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Koniec pandemii nie będzie jednak oznaczał końca trasformacji. Dlatego wymiana wiedzy
i dotychczasowych doświadczeń to nie wszystko.
Spotykamy się również po to, by wspólnie omówić
prognozy oraz wyznaczyć trendy i kierunki rozwoju
w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na kolejne lata.
 
 

KOMITET PROGRAMOWY

Nad wysokim poziomem merytorycznym wydarzenia czuwają

Katarzyna Abramowicz

Radczyni prawna. Od ponad 20 lat zajmuje się e-commerce
i nowymi technologiami usprawniającymi komunikacje
i przesyłanie danych na odległość. Współtworzyła  takie serwisy jak…

Mariusz Belka

Posiada ponad 20 lat doświadczenie w branży usług IT/Telecom, które zdobył realizując projekty w międzynarodowych organizacjach. Ostatnio w Atos Consulting oraz Deloitte, współpracując z … 

dr inż. Marek Bolanowski

Absolwent Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, kierunek Informatyka. Od 2003 roku pracownik naukowy Zakładu Systemów Rozproszonych i Zakładu Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej.

dr hab. inż. Piotr Dela

Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej i studiów podyplomowych w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie…

Jerzy Piotr Duczyński

Wiceprezes, ISACA Warsaw Chapter

Ekspert, menadżer
z wieloletnim doświadczeniem
i wiedzą w zakresie projektowania, budowania, wdrażania, utrzymania
i audytowania …

dr inż. Robert Janczewski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Kierunku Elektronika i Telekomunikacja, Akademii Obrony Narodowej
w Warszawie. Nauczyciel akademicki związany z kilkoma…

Dr Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej
w Warszawie. W latach 2016–2017 doradca Ministra Cyfryzacji, od 2017 r. zastępca dyrektora, a następnie dyrektor departamentu zarządzania danymi…

Łukasz Olejnik

Ekspert od cyberbezpieczeństwa.
W 2016-2017 research associate
w University College London, 2017-2018 był afiliowany przy Princeton’s Center for Information Technology Policy, a w 2019 r. związany z Oxford’s Center…

REJESTRACJA

Rejestracja rozpocznie się wkrótce

 Już wkrótce uruchomimy rejestrację. Wypełnij formularz, a dowiesz się o niej pierwszy.
Warto! Dla pierwszych osób, które się zarejestrują przewidzieliśmy atrakcyjny rabat na wejściówki na konferencję.


  Przewiń do góry

  Bezpieczeństwo danych w dobie masowej pracy zdalnej / hybrydowej

  Pierwszy dzień to mocna dawka wiedzy na temat bezpieczeństwa danych w dobie pandemii i masowej pracy zdalnej. Od najlepszych ekspertów ds. bezpieczeństwa dowiesz się, jak zabezpieczać skrzynki mailowe i inne nośniki danych. Ważne tematy, których nie mogło zabraknąć, to również przetwarzanie danych osobowych, w tym wrażliwych, przez pracowników przebywających poza biurem. Poruszymy też takie kwestie, jak zabezpieczenie danych na laptopach, bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, bezpieczeństwo pracy hybrydowej, zarządzanie komputerami pracowników czy cyfrowy monitoring. Dowiesz się też, jak reagować na wycieki danych wynikające lub powiązane z pracą zdalną/hybrydową oraz jak chronić poufne informacje na skrzynkach prywatnych. Ważną kwestią jest tu świadomość pracowników podczas pracy zdalnej, np. na temat pracy z danymi firmowymi podczas korzystania z otwartych sieci WiFi. Kolejna kwestia, którą się zajmiemy, to bezpieczeństwo informacji w czasie spotkań i wideokonferencji. Podsumujemy też inwestycje w bezpieczeństwo danych firm, pracowników i klientów podczas pracy zdalnej i sprawdzimy, jak to może zaowocować na przyszłość.

  Przetwarzanie i zarządzanie danymi w środowisku chmurowym

  Rozwiązania chmurowe są coraz bardziej popularne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. Tego wszystkiego dowiesz się drugiego dnia konferencji. Poznasz zasady zabezpieczania danych w chmurze, dowiesz się, jak przygotować swoją organizację do korzystania z usług cloudowych i na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę. Poruszymy też zagadnienia związane z zabezpieczaniem danych klientów i kontrahentów. Porównamy stan zabezpieczeń w rozwiązaniach chmurowych z początku pandemii z tym, jak wygląda to teraz. Omówimy wyzwania i standardy, które warto stosować w kolejnych latach. Zajmiemy się również kwestią zarządzania aplikacjami i infrastrukturą w chmurze.

  Narzędzia i aplikacje wspierające cyberbezpieczeństwo

  Ostatniego dnia konferencji skupimy się na narzędziach pomagających zapewnić bezpieczeństwo danych w organizacji. Dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, wybierając oprogramowanie chroniące przed wyciekami danych i cyberatakami. Dostaniesz też wskazówki, dzięki którym przekonasz decydentów w swojej organizacji do inwestowania w narzędzia wspomagające bezpieczeństwo. Omówimy również temat sztucznej inteligencji i jej rolę we wzmacnianiu cyberbezpieczeństwa. W tym bloku tematycznym opowiemy też o firewallach wyposażonych w sztuczną inteligencję, oprogramowaniu i urządzeniach szyfrujących, systemach antywirusowych oraz cyfrowym monitoringu.

  Trendy i prognozy w cyberbezpieczeństwie

  Zmiany, jakie przyniósł nam ostatni rok, stały się również ogromnym wyzwaniem dla biznesu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Koniec pandemii nie będzie jednak oznaczał końca trasformacji. Dlatego, wymiana wiedzy i dotychczasowych doświadczeń to nie wszystko. Spotykamy się również po to, by wspólnie omówić prognozy oraz wyznaczyć trendy i kierunki rozwoju w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na kolejne lata.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Katarzyna Abramowicz

  Radczyni prawna. Od ponad 20 lat zajmuje się e-commerce i nowymi technologiami usprawniającymi komunikacje i przesyłanie danych na odległość. Współtworzyła  takie serwisy jak Przelewy24.pl, Bilety24.pl, OdUslug.pl, SpecPrawnik.pl; Sygnanet.pl, Specfile.pl. Dwa ostatnie serwisy osadzone są w kryptografii i ochronie dokumentów oraz informacji online. Pomaga firmom ustrzec się przed wyciekiem danych, propagując szyfrowanie jako najbardziej skuteczną metodę ochrony treści poufnych. Jej firma jako jedna z pierwszych firm w Polsce wykorzystuje standardy kryptografii do szyfrowania webowego.

  Jest prelegentką wielu konferencji LegalTech i Cybersecurity, mentorką Women in Law oraz Global Legal Hackathon, laureatką 50 najbardziej kreatywnych w biznesie, nominowaną do nagrody European Women of Legal Tech 2020 oraz wykładowczynią SWPS na studiach podyplomowych „Legaltech i innowacje w branży prawniczej”.

  Mariusz Belka

  Posiada ponad 20 lat doświadczenie w branży usług IT/Telecom, które zdobył realizując projekty w międzynarodowych organizacjach. Ostatnio w Atos Consulting oraz Deloitte, współpracując z klientami w kraju i zagranicą pomógł w ulepszeniu oraz wdrożeniu strategii rozwoju bezpieczeństwa teleinformatycznego, wzmocnił bezpieczeństwo środowisk chmurowych oraz doradzał w obszarze rozwiązań technologicznych. Od 2019 pracuje w JPMorgan Chase & Co, gdzie specjalizuje się w audytach podwykonawców. Posiada certyfikaty CISSP, CISA, CISM, CIPM, CEH, CHFI, ISO 27001 LA, Azure Solutions Architect Expert oraz GCCC. Od 2021 Prezes Zarządu Stowarzyszenia ISSA Polska.

  dr inż. Marek Bolanowski

  Absolwent Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, kierunek Informatyka. Od 2003 roku pracownik naukowy Zakładu Systemów Rozproszonych i Zakładu Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej.

   

  Główne zainteresowania w obszarze informatyki: projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych, detekcja anomalii w systemach informatycznych, automatyzacja procesu zarządzania systemami informatycznymi, Przemysł 4.0 i IoE, zarzadzaniem projektami informatycznymi, proces tworzenia prototypów i budowy systemów PoC ze szczególnym uwzględnieniem aspektów cyberbezpieczeństwa. Autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z tego zakresu tematycznego.

   

  Rzeczoznawca Polskiego Towarzystwa Informatycznego, oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny między innymi za nadzór nad systemami informatycznymi tej organizacji. Organizator i członek komitetów organizacyjnych i programowych wielu informatycznych konferencji naukowych i branżowych. Jest również prelegentem występującym na konferencjach naukowych i specjalistycznych, poświęconych zagadnieniom projektowania i eksploatacji systemów rozproszonych.

   

  Uczestniczył w wielu projektach związanych z projektowaniem i budową rozproszonych systemów informatycznych, współdziałając przy tym z wiodącymi producentami sprzętu oraz integratorami rozwiązań informatycznych. Współpracuje również z przemysłem w zakresie wspólnych badań i wdrażania nowych rozwiązać w środowiskach produkcyjnych. Jest instruktorem i współzałożycielem akademii i laboratoriów szkoleniowych z obszaru  sieci komputerowych i cyberbezpieczeństwa.

  dr hab. inż. Piotr Dela

  Jest absolwentem Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej i studiów podyplomowych w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Od początku pracy zawodowej związany z instytucjami centralnymi MON i szkolnictwem wojskowym. Nauczyciel akademicki Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (Akademii Sztuki Wojennej) i Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Główny specjalista w Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni. 

  Autor ponad 100 artykułów, referatów, podręczników, opracowań naukowych i monografii. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje: systemy wspomagania decyzji, systemy i sieci teleinformatyczne, bezpieczeństwo informacyjne, bezpieczeństwo i militaryzacja cyberprzestrzeni.

  Jerzy Piotr Duczyński

  Wiceprezes, ISACA Warsaw Chapter

  Ekspert, menadżer z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą w zakresie projektowania, budowania, wdrażania, utrzymania i audytowania systemów zarządzania: ciągłością działania (BCMS, ISO 22301), bezpieczeństwem informacji (ISMS, ISO/EC 27001), ryzykiem (ERM, ISO 31000), usługami IT (ITSM, ISO/IEC 20000) i projektami (PRINCE) w sektorze ubezpieczeń społecznych i teleinformatycznym.

  Aktywny członek stowarzyszenia zawodowego ISACA, m.in. odpowiadał za tłumaczenie publikacji COBIT na język polski. Członek Grupy Roboczej ds. Kompetencji Cyfrowych przy Ministerstwie Cyfryzacji.

  Certyfikaty: ITIL 3 Expert, Prince 2 Practitioner, CISA, CGEIT, COBIT 5 Foundation, TOGAF 9 Certified.  

  dr inż. Robert Janczewski

  Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Kierunku Elektronika i Telekomunikacja, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. 

  Nauczyciel akademicki związany z kilkoma uczelniami m.in. AMW Gdynia ASzWoj Warszawa, UWM Olsztyn, WSPol Szczytno czy Baltic Defence College w Tartu. 

  Główny specjalista w Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni oraz specjalista w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

  Autor i współautor artykułów, referatów, opracowań naukowych, rozdziałów do monografii i monografii z zakresu cyberbezpieczeństwa i procesów informacyjnych. Członek rad naukowych oraz komitetów organizacyjnych konferencji tematycznych. 

  Swój wysiłek badawczy skupia na zagadnieniach związanych z cyberprzestrzenią, cyberbezpieczeństwem oraz procesami informacyjnymi. Zainteresowania naukowe koncentruje również na procesach informacyjnych w środowisku cybernetycznym, a także cyberrozpoznaniu.

  Dr Maciej Kawecki

  Prezes Instytutu Lema. Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

  W latach 2016–2017 doradca Ministra Cyfryzacji, od 2017 r. zastępca dyrektora, a następnie dyrektor departamentu zarządzania danymi w tym samym resorcie, odpowiadającego za sektor innowacji. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiował również na Uniwersytecie w Sztokholmie oraz Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji.

  W 2017 r. laureat nagrody specjalnej za wkład w reformę ochrony danych osobowych w konkursie Prawników Liderów Jutra Dziennika Gazety Prawnej i Wydawnictwa Wolters Kluwer. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. Pozycję. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzący kanału technologicznego wraz z Filipem Chajzerem „W Głowie Się Nie Mieści”.

  Łukasz Olejnik

  Ekspert od cyberbezpieczeństwa.

  W 2016-2017 research associate w University College London, 2017-2018 był afiliowany przy Princeton’s Center for Information Technology Policy, a w 2019 r. związany z Oxford’s Center for Technology and Global Affairs. W 2018-2020 w Technical Architecture Group, World Wide Web Consortium (W3C). Był doradcą ds. cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża w Genewie, gdzie pracował nad humanitarnymi konsekwencjami cyberataków i doradzał w kwestii nauki i nowych technologii w Europejskim Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych. 

  Jego prace mają wpływ na to, jak zmieniają się technologie, z których korzystamy na co dzień. Zajmuje się między innymi analizami prywatności przeglądarek. Jedną z serii takich analiz są prace dotyczące mechanizmu odczytu poziomu baterii, które ostatecznie doprowadziły do usunięcia mechanizmu z przeglądarek Mozilla. Głównym celem pracy jest uczynienie sieci miejscem bezpieczniejszym dla wszystkich. Dlatego też chętnie pomaga organizacjom oraz firmom w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, prywatności i ochrony danych. Testuje oraz wykonuje wysokopoziomowe analizy. 

  Wśród jego prac warto zwrócić uwagę na SensorsPrivacy – projekt analizujący aspekty prywatności sensorów, w które wyposażone są dziś niemal wszystkie nowoczesne urządzenia (komputery przenośne, smartfony, urządzenia Internetu Rzeczy), oraz na raport Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o humanitarnych kosztach cyber operacji. Badania nad sensorami są również częścią aktywności w ramach W3C.

   Pracował nad europejską regulacją ePrivacy. Jest członkiem Komitetu Sterującego NCBiR CyberSecIdent (projekty R&D cyberbezpieczeństwa). Na tematy technologii, cyberbezpieczeństwa i prywatności regularnie pisze i wypowiada się w prasie polskiej i zagranicznej. 

  Jego najnowsza publikacja “The CNAME of the Game: Large-scale Analysis of DNS-based Tracking Evasion” traktuje o ryzyku prywatności i bezpieczeństwa związanym z coraz popularniejszą metodą śledzenia użytkowników w internecie, przyjęta na Privacy Enhancing Technologies Symposium 2021.